Regulamin cmentarza katolickiego
Parafii Rzymskokatolickiej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem nad Wisłą
Na podstawie art. 2 i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 29 poz. 154 z późn. zm.) w związku z art. 8 ust. 3, art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U z 1998 roku nr 51 poz. 318) stanowi się, co następuje:
§ 1 Normy ogólne
- Cmentarz rzymskokatolicki w Nowem nad Wisłą (dalej: „Cmentarz”) jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem i innych osób, które wyrażą wolę pochowania na nim zmarłych, z poszanowaniem jego charakteru. Kościół Katolicki pełni na nim swa misję i sprawuje kult publiczny w granicach wyznaczonych przez prawo kościelne, a potwierdzonych przez prawo powszechne, w szczególności zaś przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską.
- Cmentarz od 29 maja 1992 r. widnieje w Rejestrze Zabytków Nieruchomych prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu (A/894).
- Właścicielem Cmentarza jest Parafia rzymskokatolicka św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem (dalej: „Parafia”), na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru Cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.
- Zarządcą i Administratorem Cmentarza (dalej: „Administrator”) jest Proboszcz Parafii, działający w imieniu i na rzecz Parafii, do którego zadań w szczególności należy:
- prowadzenie dokumentacji Cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w tym prowadzenie Księgi zmarłych oraz Ewidencji cmentarza,
- przydzielanie miejsca do urządzenia grobu oraz sprawowanie nadzoru nad jego urządzeniem,
- obsługa pogrzebów oraz piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych,
- przyjmowanie opłat cmentarnych za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz innych opłat związanych z funkcjonowaniem Cmentarza,
- utrzymywanie porządku,
- konserwacja urządzeń infrastruktury technicznej Cmentarza, obiektów małej architektury oraz budynków gospodarczych,
- wykonanie czynności administracyjnych związanych ze zgłoszeniem usługi pogrzebowej przez firmę pogrzebową.
- Administrator wykonuje właściwe sobie zadania przez swój Organ lub w wybranych sprawach przez Przedstawiciela, tj. Wikariusza Parafii lub Kierownika Cmentarza.
- Z upoważnienia Proboszcza bezpośredni nadzór nad Cmentarzem sprawuje Kierownik Cmentarza, którym jest Grzegorz Zieliński (665 806 204).
- Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu.
- Stroną postępowania przed Administratorem Cmentarza może być Dysponent – osoba posiadająca prawny i rzeczywisty interes w sprawach dotyczących miejsca pochówku oraz prawo do rozporządzania grobem w myśl art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. nr 11 poz. 62), wykazująca stałą troskę w ramach czynności zwyczajnego zarządu.
- Wejście na teren Cmentarza równoznaczne jest z akceptacją wszystkich postanowień niniejszego Regulaminu.
- Złamanie zapisów regulaminu może wiązać się z odmową dostępu do Cmentarza i/lub skierowaniem sprawy ws. wykroczenia lub przestępstwa na ścieżkę sądową.
- Usługi pogrzebowe wykonuje zakład pogrzebowy wybrany przez Organizatora pogrzebu.
- Poza usługami pogrzebowymi pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.
- Środki na utrzymanie Cmentarza pozyskiwane są z opłat cmentarnych.
§ 2 Normy społeczne
- Osoby przebywające na terenie Cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania powagi, ciszy, porządku i czystości.
- Na terenie Cmentarza zabrania się:
- wprowadzania zwierząt,
- palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych,
- przebywania w stanie nietrzeźwości lub wskazującym na spożycie alkoholu oraz spożywania napojów alkoholowych,
- zażywania środków odurzających,
- wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zezwolenia Administratora,
- jazdy rowerami i innymi pojazdami jednośladowymi,
- zabudowania grobu wykraczającego poza powierzchnię miejsca grzebalnego, ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenia drzew i krzewów, utwardzania ziemi wokół miejsc grzebalnych bez zezwolenia Administratora,
- wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko-budowlanych do pojemników ustawionych na Cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie bez zezwolenia Administratora,
- chodzenia po urządzonych miejscach grzebalnych,
- niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,
- niszczenia lub samowolnego przemieszczania elementów małej architektury,
- zabierania wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów naturalnych i sztucznych, wiązanek i zniczy z grobów nienależących do Dysponenta,
- prowadzenia akwizycji i umieszczania reklam,
- prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, zarobkowej i handlowej bez zezwolenia Administratora,
- przebywania po zmroku,
- wszelkich czynności naruszających powagę miejsca.
- Administrator Cmentarza nie odpowiada za szkody powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody niewynikające z zaniedbania lub zaniechania.
- Pielęgnowanie grobów i ich najbliższego otoczenia jest obowiązkiem Dysponenta i/lub osób opiekujących się grobami.
- Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać katolickiego charakteru Cmentarza.
- Cmentarz wyposażony jest w punkty czerpania wody. Woda z ujęć na terenie Cmentarza nie nadaje się do spożycia i może być używana jedynie do podlewania roślin oraz do innych celów związanych z gospodarowaniem grobu.
- Śmieci mogą być składowane tylko w wyznaczonym do tego miejscu po dokonaniu, zgodnej z odrębnymi normami, segregacji.
- Administrator ma prawo kontroli na terenie Cmentarza pojazdów i osób oraz przewożonych i przenoszonych materiałów i sprzętu.
- Firmy pogrzebowe mają wolny wstęp do wszelkiej działalności na terenie Cmentarza po zgłoszeniu usługi pogrzebowej Administratorowi.
- Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych wyniku wykonywania prac. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
§ 3 Rodzaje miejsc pochówku
- Na Cmentarzu dopuszcza się następujące miejsca pochówku:
- grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami i zasypuje wydobytą z tego dołu ziemią,
- grób murowany (grobowiec) stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami, nad którymi wykonane jest sklepienie.
- Istnieje możliwość chowania ciał zmarłych w grobach wielopoziomowych (groby głębinowe) przy zachowaniu przepisów prawa.
§ 4 Prawo pochowania i Dysponent grobu
- Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. nr 11 poz. 62) prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
- pozostały małżonek/małżonka,
- krewni zstępni,
- krewni wstępni,
- krewni w linii bocznej do 4. stopnia pokrewieństwa,
- powinowaci w linii prostej do 1. stopnia.
- Prawo pochowania zwłok osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej przysługuje właściwym organom wojskowym w myśl przepisów wojskowych. Prawo pochowania zwłok osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa przysługuje organom państwowym, instytucjom i organizacjom społecznym. Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą.
- Każdy grób powinien mieć Dysponenta. Dysponent grobu w momencie dysponowania grobem jest jedyną osobą, która może rościć sobie prawa do grobu, chyba że upoważni do tego inne osoby, co poświadcza w formie pisemnej u Administratora.
- Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest imienne pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat za grób, wystawione Dysponentowi przez Administratora lub oświadczenie Dysponenta wymienione w § 4 pkt. 3.
- Przez wniesienie opłaty nie nabywa się praw własności opłaconego miejsca, lecz staje się jedynie jego dysponentem na okres 20 lat.
- Jeżeli po upływie prawa do dysponowania grobu, Dysponent nie dokona prolongaty (ponowienia), Administrator traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
- Osobie, która mimo upływu terminu 20 lat nie wniosła opłaty, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca, oddanego przez Administratora na grób kogoś innego, pomimo że grób utrzymywany był w należytym porządku.
- Dysponent miejsca znajdującego się w sektorze „dziecięcym”, gdzie została pochowana osoba od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności, posiada prawo do dysponowania miejscem na czas nieokreślony.
- Dysponent grobu jest uprawniony do zrzeczenia się prawa do miejsca grzebalnego na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej pochowanej w danym grobie. Zrzeczenia można dokonać tylko w formie pisemnej u Administratora.
- Po wygaśnięciu prawa do dysponowania miejscem, miejsce grzebalne przechodzi do dyspozycji Administratora. Administrator nie ma obowiązku powiadamiania Dysponenta grobu o terminie wygaśnięcia prawa do dysponowania.
- W przypadku śmierci Dysponenta grobu oraz w sytuacji, gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, chyba że inna osoba przedstawi prawomocne orzeczenie sądowe, wskazujące ją jako osobę uprawnioną do dysponowania grobem.
- Prawo do grobu nie podlega przepisom o dziedziczeniu.
- Opłaty za prawo do dysponowania grobem nie podlegają zwrotowi.
- Opóźnienie w dokonaniu prolongaty nie może przekroczyć jednego roku.
- W przypadku braku Dysponenta decyzje dotyczące grobu podejmuje Administrator.
- Po wygaśnięciu prawa do dysponowania miejscem Dysponent zobowiązany jest do usunięcia wszelkich elementów budowlanych nagrobka lub grobowca. Jeżeli nie zostaną one usunięte w ciągu 12 miesięcy od dnia utraty prawa do dysponowania, przechodzą one do dyspozycji Administratora bez prawa żądania ich zwrotu lub odszkodowania.
§ 5 Pochówek w istniejących grobach
- Grób zwykły nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. W przypadku grobu głębinowego może nastąpić „dochowanie” przed upływem 20 lat. Ponowne użycie grobu, po upływie tego okresu, nie może nastąpić, jeżeli uprawniona osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści ustaloną Regulaminem opłatę.
- Po upływie 20 lat grób może być przeznaczony do ponownego pochówku. Administrator ma prawo przekazać to miejsce innej osobie, celem pochowania innego zmarłego.
- Dotychczasowe prawo do grobu wygasa od momentu i na skutek zaistnienia prawa innej osoby do pochowania zwłok w tym grobie. Jednak dopóki Administrator nie rozporządził miejscem i inna osoba nie nabyła prawa do grobu w tym miejscu, można skutecznie zgłosić zastrzeżenie i uiścić opłatę, przedłużając prawo do grobu.
- Zasady określone w pkt. 1-3 nie dotyczą grobów murowanych (grobowców).
§ 6 Opłaty
- Administrator pobiera opłaty związane z zarządzaniem Cmentarzem. Wpływy są przeznaczone na utrzymanie Cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania Cmentarza: wywozu i składowania śmieci, utrzymania porządku na Cmentarzu, na opłaty za wodę, energię elektryczną, ubezpieczenie Cmentarza.
- Wysokość opłat ustala Administrator.
- Opłaty są pobierane z tytułu:
- pokładnego,
- prolongaty (ponowienia),
- rezerwacji miejsca,
- stawiania nowego pomnika lub wymiany starego pomnika.
- Pełny „Wykaz opłat" ustala załącznik do niniejszego Regulaminu.
- W przypadku stawiania pomnika o podwójnej szerokości (grób dwuosobowy) na grobie jednoosobowym, oprócz opłaty, należy uiścić koszt rezerwacji zgodnie z zasadami opisanymi w § 9, o ile wcześniej to miejsce nie zostało zarezerwowane.
- W przypadku grobów wielopoziomowych (głębinowych) opłaty związane z rezerwacją i prolongatą pobierane są jak za groby zwykłe (pojedyncze). Pokładne zaś jest pobierane przy każdym pochówku.
- W przypadku pochówku szczątków osób ekshumowanych z innego cmentarza stosuje się te same opłaty, co w przypadku innych pochówków.
- Administrator potwierdza każde pobranie opłaty odpowiednim dokumentem.
§ 7 Pokładne
- Pokładne to opłata uiszczana w chwili powstania nowego grobu lub użycia miejsca w grobie głębinowym i grobie murowanym, przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 lat, w tym także do stawiania nagrobków za zgodą Administratora.
- W przypadku grzebania ciała jednej osoby i wyrażenia chęci zarezerwowania miejsca obok na pochowanie w przyszłości (np. współmałżonka) wraz z pokładnym należy pokryć koszt rezerwacji miejsca na zasadach podanych w § 9.
§ 8 Prolongata (ponowienie)
- Prolongata to ponowna opłata za dysponowanie miejscem na Cmentarzu.
- Okres prolongaty określa Dysponent.
§ 9 Rezerwacja miejsca na Cmentarzu
- Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na Cmentarzu na analogicznych zasadach przedstawionych w § 7.
- Przy pochówku osoby, która ma miejsce zarezerwowane, pobiera się pokładne, uzupełniając prawo do dysponowania o brakujące lata do pełnych 20 lat.
§ 10 Likwidacja grobu
- Groby mogą być likwidowane na wniosek Dysponenta grobu po 20 latach od ostatniego pochówku lub przez Administratora w związku z wygaśnięciem terminów rezerwacji i prolongat.
- W przypadku nieuiszczenia opłaty w terminach określonych w §§ 7-9 niniejszego Regulaminu grób kwalifikuje się do likwidacji.
§ 11 Stawianie nowych i wymiana starych pomników
- Na wszystkie prace wykonawcy winni mieć pisemne pozwolenie wydane przez Zarządcę Cmentarza Parafii. Prace prowadzone bez pozwolenia uważa się za prace nielegalne.
- Osoba, która uzyskała zgodę na remont lub rozbiórkę nagrobka, zobowiązana jest wywieźć z Cmentarza pozostały gruz. Należy także uporządkować po remoncie teren wokół grobu.
- Zabrania się wrzucania tych elementów do cmentarnego śmietnika, zakopywania w grobie bądź ich porzucania na terenie Cmentarza lub przy Cmentarzu.
§ 12 Ekshumacja
- Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie:
- na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
- na zarządzenie prokuratora lub sądu.
- Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji Administratora bez zwroty opłaty za prawo do dysponowania miejscem.
- O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na Administratora na minimum trzy dni przed ustalonym terminem.
§ 13 Przeniesienie grobu
- Istnieje możliwość przeniesienia szczątków osób pochowanych w innych miejscach i pochowania ich na tutejszym Cmentarzu w nowym grobie lub grobowcu bądź już w istniejącym grobie głębinowym lub grobowcu.
- W tym celu osoba uprawniona jest zobowiązana przedstawić Administratorowi stosowne dokumenty dla dokonania wpisu w księdze cmentarnej, ustalić czas i miejsce pochówku oraz dokonać stosownych opłat.
§ 14 Ochrona danych osobowych
- Na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: „RODO”) dane dotyczące pochowanych (zmarłych) nie podlegają przepisom o ochronie danych.
- Szczegółowy sposób postępowania ws. udostępnienia danych o osobach zmarłych reguluje Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim KEP z dnia 13.03.2018 r. (dalej: „Dekret”).
- Na terenie Cmentarza może być prowadzony monitoring wizyjny oraz rejestracja obrazu lub dźwięku.
- Wejście na teren monitorowany oznacza wyrażenie zgodny na rejestrację wizerunku zgodnie z art. 6 pkt 1 lit. a RODO i art. 7 ust. 1 pkt. 1 Dekretu.
- Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem (ul. Krótka 7, 86-170 Nowe).
- Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych dostępna jest na stronie internetowej Parafii.
§ 15 Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do wymienionych ustaw.
- Regulamin publikuje się na cmentarnej aplikacji internetowej Parafii i jest dostępny do wglądu osób zainteresowanych w biurze Parafii.